Bash Script Komutları ve Kullanımı !

Bash Script Nedir ?

Bash script Unix’te mevcut olan programlama araçlarından biridir. Bash Script’in açılımı Bourne Again Shell‘dir. Linux kullanıcıları ve Sistem Yöneticileri için güçlü bir araçtır. Bir çok tekrarlı işleri bash script ile yazılan program ile daha kolay hale getirebiliriz.

Bash Script Kullanımı

#! /bin/bash bu satır sonraki alt satırların hangi kabuk tarafından yorumlanacağını bildiren standart bir tanımdır ve her bash scriptinde bulunmalıdır. Betik dosyalarının uzantısı genellikle *.sh ‘dır.

Sistemde kullanılabilir shell programlarını görmek için terminal komut satırına cat/etc/shells yazıp çalıştırdığımızda görebiliriz. Terminalde hangi shell’de çalıştığımızı görmek için which bash yazdığımızda bize yolunu gösterecektir.

##### ilk uygulamamızı yazalım Ben unix sistemlerde bulunan vi editörü kullanarak uygulamayı yazacağım. Terminal ekranından vi uyg-1.sh yazdığımda editor boş bir sayfa açıyor aşağıdaki komutları yazıp klavyeden esc basıyoruz sonra :wq! yazıyoruz. Bu işlem vi editöründe yapılan değişiklikleri kaydet ve çık anlamına gelmektedir. Kaydetmeden çıkmak için ise :q! yazmamız yeterli.

ders-1 yazdığımız uygulamayı şimdi çalıştıralım. Terminalde yazdığımız uygulamanın bulunduğu dizine gidip bu komutu ./ders-1.sh yazdığımızda uygulamanın çalışması gerekmektedir.

ders-1

Ekranda görüldüğü gibi Permission denied hatası verdi, bunun sebebi ise uygulama dosyamız executable çalıştırıla bilir dosya olmadığı için bu hatayı verdi.

Uygulama dosyamıza yetki verelim bunun için komut satırına chmod +x ders-1.sh yazmamız gerekmektdir.

şimdi yeniden çalıştıralım. ./ders-1.sh dedik ve ekrana Merhaba Dünya ! yazdı.

ders-1

Süper :) ilk uygulamamızı yazdık ♥

Değişkenler

Kullandığımız 2 çeşit değişkenle vardır bunlar ;

  1. Sistem Değişkenleri (System Variables)
  2. Kullanıcı Değişkenleri (User Variables)

örnek 1: Sistem değişkenleri : $BASH , $BAHS_VERSION , $HOME gibi bir çok deikan vardır. örnek 2: Kullanıcı deişkenleri : sayı=52 integer bir değişken, isim = Zümra Berçin string bir değişken ders-2

komut satırından çalıştıralım.

ders-2